REGULARNOŚĆ NIE TYLKO W DIECIE

REGULARNOŚĆ NIE TYLKO W DIECIE

To, że regularne spożywanie posiłków co 3-4 godziny wspomaga proces odchudzania i utrzymywania obniżonej masy ciała wszyscy nasi podopieczni już doskonale wiedzą. W związku z nawiązaną z ALAB LABORATORIA współpracą chciałybyśmy natomiast przypomnieć o znaczeniu regularności w wykonywaniu badań laboratoryjnych. Badania diagnostyczne wykonywane w odpowiednim czasie są nieodłączną częścią profilaktyki i ochrony zdrowia.

Należy pamiętać, że część chorób w początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie obniża się bezpośrednio nasze samopoczucie, nic konkretnego nas nie boli, natomiast proces chorobowy mógł już rozpocząć się w naszym organizmie, co będzie zauważalne w poszczególnych badaniach. Odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości i zdiagnozowanie choroby pozwalają na wcześniejsze wdrożenie leczenia i zwiększenie jego skuteczność. Badania profilaktyczne należy więc wykonywać w każdym wieku nawet gdy nasze samopoczucie jest stosunkowo dobre.

ALAB LABORATORIA przygotował czytelny kalendarz badań laboratoryjnych w zależności od wieku, w którym zawsze możemy sprawdzić jak często takie badania należy wykonywać. Na jego podstawie powstała poniższa tabela. Są to badania i częstotliwość ich wykonywania określone dla osób zdrowych.

20-30 lat 30-40 lat 40-50 lat Powyżej 50 r.ż
Morfologia krwi, OB Raz w roku Raz w roku Raz w roku Raz w roku
Glukoza Raz w roku Raz w roku Raz w roku Raz w roku
Lipidogram Co 3-5 lat Raz w roku Raz w roku Raz w roku
Cytologia ginekologiczna (kobiety) Raz w roku Raz w roku Raz w roku Raz w roku
Badanie ogólne moczu Raz w roku Raz w roku Raz w roku Raz w roku
Badanie poziomu elektrolitów Co 3 lata Co 3 lata Co 3 lata
Krew utajona w kale Raz w roku Raz w roku
Estradiol, FSH (kobiety) Co 3 lata
TSH Raz w roku Raz w roku
PSA całkowity, PSA wolny (mężczyźni) Co 3 lata Raz w roku
Wapń całkowity w surowicy, fosforany w surowicy (kobiety) Raz w roku
Magnez w surowicy, kwas moczowy w surowicy Raz w roku
Albumina w surowicy, kreatynina w surowicy Raz w roku