PIERWSZA WIZYTA U DIETETYKA – JAK SIĘ DO NIEJ PRZYGOTOWAĆ?

PIERWSZA WIZYTA U DIETETYKA – JAK SIĘ DO NIEJ PRZYGOTOWAĆ?

Wywiad zdrowotno-żywieniowy

-zabierz aktualne badania krwi oraz inne badania istotne przy ustalaniu diety (np. zalecenia od lekarza prowadzącego)

-zrób spis leków i suplementów, które przyjmujesz (nazwa i dawka)

-jeśli cierpisz na kilka schorzeń, również warto je sobie zanotować, aby nic istotnego nie zostało pominięte. Dietetyk zapyta również o choroby w najbliższej rodzinie (rodzice, dziadkowie), aby ocenić ryzyko ich dziedziczenia. Również w tym temacie warto zrobić dokładny „resarch”. Im więcej informacji przekażesz dietetykowi, tym lepiej.

-dietetyk zapyta również o dotychczasowe próby odchudzania – pomyśl jakie diety i z jakim skutkiem były do tej pory stosowane

-oceń swoją aktywność fizyczną, czas jej trwania i intensywność

-wypełnij dzienniczek żywieniowy. To spis produktów, które zjadłeś w ciągu dnia. Najlepiej gdyby  dotyczył 3 dni (2 dni z tygodnia i 1 dzień weekendowy). W dzienniczku należy uwzględnić godzinę i miejsce spożywania posiłku, jego skład i wielkość – wystarczą miary domowe (np. chleb razowy – 1 kromka, kasza gryczana – 1/2 torebki) lub w przypadku opakowań jednostkowych należy spisać gramaturę z opakowania (np. jogurt – 150g). Skrupulatnie prowadzony dzienniczek żywieniowy ułatwi dietetykowi ocenę sposobu odżywiania oraz przygotowanie indywidualnych zaleceń dietetycznych i jadłospisu.

WAŻNE! Nie zapomnij o przekąskach, nawet tych drobnych (cukierek, garść orzechów), napojach słodzonych, cukrze dodawanym do kawy i herbaty oraz alkoholu

Po wywiadzie zdrowotno – żywieniowym przyjdzie czas na pomiary antropometryczne.

Pomiar składu ciała jest bezbolesny i bezinwazyjny. Przez wykorzystanie bioimpedancji elektrycznej uzyskujemy informacje m.in. o zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, ilości beztłuszczowej masy ciała czy zawartości wody. Badanie wymaga gołych stóp – zatem lepiej na wizytę założyć skarpetki niż rajstopy. Na równowagę płynów w organizmie mogą wpływać np. leki diuretyczne, cykl menstruacyjny czy spożyty niedawno alkohol – dlatego poinformuj o tym dietetyka przeprowadzającego pomiar. Istnieją przeciwwskazania do badania składu ciała za pomocą BIA, są nimi ciąża, wszczepiony rozrusznik serca oraz padaczka. Wówczas dietetyk bada masę ciała za pomocą wagi rzymskiej. Dodatkowo dla oceny postępów dietoterapii ważne jest śledzenie zmian w obwodach ciała –  na pierwszej wizycie spodziewaj się również pomiarów obwodu talii, ud czy bioder.

Na koniec najważniejsza wskazówka.. zabierz na wizytę pozytywne nastawienie! Pamiętaj, że dietetyk to Twój sprzymierzeniec w walce o zdrowie i dobre samopoczucie, a pierwsza wizyta to pierwszy krok w stronę pozytywnych zmian.