PACJENT Z OBNIŻONĄ I PRAWIDŁOWĄ MASĄ CIAŁA W GABINECIE DIETETYKA

PACJENT Z OBNIŻONĄ I PRAWIDŁOWĄ MASĄ CIAŁA W GABINECIE DIETETYKA

Zastanawialiście się kiedyś czy i ewentualnie, kiedy pacjent z prawidłową lub obniżoną masą ciała powinien skorzystać z pomocy dietetyka?
Panuje powszechne przekonanie, że dietetyk zajmuje się jedynie obniżaniem masy ciała i może pomóc wyłącznie pacjentom z nadwagą lub otyłością. Okazuje się natomiast, że istnieje wiele jednostek chorobowych, w których przebiegu interwencja żywieniowa może być wskazana mimo braku nadmiernej masy ciała, takich jak m.in. alergie czy nietolerancje pokarmowe, które są coraz powszechniejsze w populacji ogólnej. Zarówno alergie jak i nietolerancje pokarmowe wiążą się z eliminacją z diety pewnych składników. Warto pamiętać, że każdy wykluczany produkt dostarczał do naszej zwyczajowej diety konkretne składniki mineralne, odżywcze czy witaminy. W związku z tym zaleca się odpowiednią zamianę tych produktów tak, aby dieta eliminacyjna nie spowodowała ewentualnych niedoborów i nadal była dla pacjenta pełnowartościowa.
Ponadto w gabinecie dietetycznym mile widziane są osoby, zainteresowane zmianą swojego dotychczasowego sposobu żywienia nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także np. ideologicznych jak przejście na dietę wegetariańską lub wegańską. Także osoby, które mają problem z apetytem czy przybieraniem na masie ciała powinny zgłosić się do dietetyka w celu ewentualnego zdiagnozowania problemu i wprowadzenia modyfikacji w dotychczasowym sposobie żywienia. Warto zwrócić uwagę na niezamierzone spadki masy ciała, które mogą być wskaźnikiem poważnych zaburzeń lub przewlekłych schorzeń i wymagają odpowiedniej diagnostyki.
Pamiętajmy również o takich schorzeniach jak anoreksja, bulimia, pregoreksja czy ortoreksja przebiegających w początkowej fazie z prawidłową masą ciała by następnie doprowadzić do niedowagi a w konsekwencji do wyniszczenia. Są to zaburzenia odżywiania, które charakteryzują się ograniczaniem ilości spożywanego pokarmu przez osoby chore często na tle psychologicznym. Zaburzenia te wiążą się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi takimi jak niedobory żywieniowe witamin, składników mineralnych czy odżywczych prowadzących do licznych zaburzeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych układów i narządów. W leczeniu tych schorzeń powinien brać udział zespół specjalistów z psychiatrą i psychologiem na czele, ale również obecność dietetyka ma tutaj niebagatelne znaczenie.
Część schorzeń cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu we krwi, insulinooporność czy cukrzyca mogą przebiegać bez podwyższonej masy ciała, a komponenta dietetyczna ma istotny wpływ na ich przebieg i może znacząco obniżać ryzyko powikłań z nimi związanych.
W gabinetach dietetycznych Dietetyka2be każdy pacjent traktowany jest indywidualnie i zostaje objęty profesjonalną opieką doświadczonych specjalistów. W związku z tym zapraszamy nie tylko osoby z nadwagą czy otyłością, ale również tych, którzy charakteryzują się prawidłową bądź niższą od przeciętnej masą ciała, w wyżej wymienionych przypadkach lub w innych nie wymienionych, gdy zaistnieje taka potrzeba.