Jedzenie dla zdrowia

 Szybko, ale zdrowo

To, co jemy, ma ogromne znaczenie, fakt ten nie ulega wątpliwości. Nasza dieta, mimo wiedzy, pozostawia wiele do życzenia. W dni powszednie, czyli pracujące, ochoczo sięgamy po niezdrowe jedzenie. Nasze nierozsądne wybory żywieniowe tłumaczymy i usprawiedliwiamy brakiem czasu. Ochoczo sięgamy zatem po niezdrowe przekąski, słodycze lub popularne dania w pięć minut – te ostatnie, na nasze nieszczęście, zwykliśmy traktować w kategoriach dań obiadowych. Szybko pogodziliśmy się z tym, że posiłki szybkie w przyrządzeniu nie mogą być zdrowe – brak wartości odżywczych rekompensuje nam intensywny smak glutaminianu sodu i sztucznych aromatów. Trudno nie zgodzić się z faktem, że czasu mamy mało, nie dziwi zatem, że przyrządzanie zbilansowanych posiłków jest poza granicami naszego planu dnia. Jest jednak sposób, by temu zaradzić. Zapewne padnie teraz pytanie: jak? Sposób jest banalny – musimy zmienić nasze przyzwyczajenia żywieniowe. Oczywiście nie chodzi o to, byśmy przygotowywali od teraz wieloskładnikowe i wielodaniowe obiady, nic z tych rzeczy. Musimy uświadomić sobie, że dania szybkie w przygotowaniu mogą być zdrowe, smaczne i pożywne – tylko tyle i aż tyle.

Wybór dobry z natury

Wiemy już, że posiłki przyrządzane na szybko mogą być zdrowe. Wiemy również, że to kwestia naszego wyboru. Jeżeli jesteśmy skłonni do zmian, to sięgnijmy po dania babcia zosi (Bee). Któż z nas nie pamięta obłędnie smakujących babcinych obiadów? Nie bez powodu wspominamy o babciach, ponieważ dania babci Zosi są równie apetyczne i swojskie. W tych gotowych posiłkach znajdziemy naturalne składniki (kasze, makarony, soczewice, czyli samo dobro i zdrowie), których smak podkreślają aromatyczne zioła. Te jednogarnkowe potrawy to rozwiązanie pod wieloma względami doskonałe. Po pierwsze: w krótkim czasie uzyskujemy spektakularne efekty kulinarne. Po drugie: jemy zdrowe posiłki. Po trzecie: nie musimy mieć żadnych zdolności kulinarnych. Kluczem do sukcesu jest instrukcja postępowania zamieszczona na etykiecie. Gotujmy i jedzmy na zdrowie!

Obiady jak u babci

Smak wspomnień

Któż z nas nie pamięta posiłków przygotowywanych przez babcie? Niepozorne babcine dania zachwycały swoim smakiem i zapachem, które do dziś mamy w pamięci. Z nostalgią i utęsknieniem wracamy wspomnieniami do dwudaniowych obiadów popijanych owocowym kompotem. Trudno również zapomnieć smak domowego ciasta, które było słodkim zwieńczeniem i obowiązkowym punktem uczty – babci się nie odmawia. Choć smaki pozostały w naszej pamięci, to nie potrafimy ich odtworzyć, dlatego karmimy się głównie ich wspomnieniami. Może kiedyś, w bliżej nieokreślonych okolicznościach, podjęliśmy próbę przyrządzenia obiadu z prawdziwego zdarzenia, jednak efekt nijak miał się do naszych oczekiwań. Zniechęceni i sfrustrowani zaniechaliśmy podejmowania kolejnych kulinarnych wyzwań. Oswoiliśmy się z myślą, że kwestiach kulinarnych musimy zdać się na inne (niekoniecznie smaczne i zdrowe) rozwiązania. Sięgamy zatem po gotowe dania, zalewamy je wrzątkiem, odsmażamy, zapiekamy. Jesteśmy pogodzeni z tym, że gotowe w kilka minut dania  nie mogą być supersmacznymi i zbilansowanymi posiłkami. Nic bardziej mylnego! Szybkie w przygotowaniu posiłki mogą być zdrowe i smaczne – prawie jak te, które jedliśmy u babci.

Tradycyjnie, ale nowocześnie

Wszystkim tym, którzy lubią domowe jedzenie, ale z jakichś powodów nie gotują, z pomocą przychodzą dania babci zosi. Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że dania te to prawdziwa uczta oparta na tradycyjnych i zdrowych produktach, które po latach zapomnienia wracają do naszych garnków i na nasze stoły. Mowa tutaj o: kaszach, soczewicach i makaronach, które są nie tylko pożywne i zdrowe, ale także smaczne. W prawdziwej kuchni nie brakuje również warzyw, zup, naleśników, placków ziemniaczanych i chleba. Te wszystkie pyszności kryją się w niepozornie wyglądających pudełeczkach – nie od dziś wiadomo, że najważniejsze jest wnętrze, a to w przypadku dań babci Zosi jest naprawdę bogate. Co więcej dania te przyrządza się naprawdę szybko i prosto. Postępujmy zgodnie z instrukcją zamieszczoną na etykiecie produkty, a po kilkunastu minutach będziemy mogli poczuć się tak, jak kiedyś czuliśmy się podczas niedzielnego obiadu u babci. Zatem do dzieła!

Czy szybkie dania mogą być zdrowe

Czy smaczny oraz przede wszystkim wartościowy posiłek, może być gotowy w kilkanaście minut? Jak najbardziej tak. Dania Babci Zosi takie właśnie są. Co to takiego? Są to różne mieszanki owocowe lub też warzywne na bazie kasz oraz makaronów, placki, zupy i kaszotta, które przygotujemy w bardzo szybki oraz łatwy sposób.

Propozycja dla każdego z nas

Dania Babci Zosi są jedną z linii, która produkowana jest przez firmę Sys Blanka Sysiak. Działa ona na rynku już od roku 1990. Dania Babci Zosi powstały z samej potrzeby połączenia przepisów tradycyjnych babcinej kuchni, bez sztucznych dodatków i chemii, z bardzo aktywnym stylem życia. Dania Babci Zosi powstają jedynie ze składników pochodzenia naturalnego. Jednocześnie są one bardzo proste oraz szybkie w przygotowaniu. Wszelkie posiłki w swoim składzie mają jedynie produkty roślinne. Mogą zatem być elementem diety wegetariańskiej oraz wegańskiej.

Dania Babci Zosi są propozycją w zasadzie dla każdego z nas, kto wybiera w sposób świadomy spożywcze produkty, chce się zdrowo odżywiać oraz przede wszystkim tęskni za kuchnią babciną, która jak wiadomo dla większości osób. jest synonimem bardzo dobrego smaku, bezpieczeństwa oraz samej sytości.

Domowa zupa

Zupy z linii – Dania Babci Zosi to tak naprawdę kilkanaście przeróżnych produktów. W ofercie znajdziemy bardzo popularną pomidorową z ryżem, ale także jarzynowa z cukinią i dynią. Zupki te są naturalnymi mieszankami kasz, suszonych warzyw, jak i przypraw. Zawartość opakowania wsypujemy do wody i gotujemy przez około dwadzieścia minut, aby móc uzyskać litr bardzo domowej oraz sycącej zupki.

Zupy od Babci Zosi są zupami na każdą porę roku. Nie musimy czekać wcale na kolejne święta, aby się delektować czerwonym barszczem, który jest prawdziwym królem wśród świątecznych zup. Sekretem naprawdę bardzo dobrej zupy są buraki – lekko słodkie, soczyste. Takie są właśnie buraki, które można znaleźć w czerwonym barszczu Babci Zosi. Za sprawą suszenia odparowano z nich wodę, którą odzyskują bardzo szybko podczas gotowania.